Součastnost:

Sestava  
Bicí nástroje, zpěv Jiří Vébr
Kytara, zpěv Václav Šelmát
Kytara, zpěv Petr Kostka
Baskytara, zpěv Tonda Mašíček
Klávesové nástroje, zpěv Milan Růžička

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pohled do minulosti (zdroj Tomáš Pícl)

Třicet let, to už je úctyhodná doba na existenci rockové kapely. Jistě, v českých luzích a hájích se pohybuje několik takových seskupení, která to dokázala bez přerušení činnosti, snad je ani není třeba jmenovat.

Ani bigbítová Plzeň nezůstává nic dlužna, spíše naopak, vzpomeňme Odysseu, Katapult nebo Medium. A nyní do rodiny těchto zasloužilých spolků přibývá ve vší nenápadnosti i SIFON. Poněkud překvapivé jméno v soupisu rockových dinosaurů, uvážíme-li, že kapela nadále chrlí jednu novou píseň za druhou a servíruje svůj heavyrock s patřičnou svěžestí bez jakéhokoliv náznaku nostalgie. A toto vše Sifon činí bez jakéhokoliv přerušení činnosti, přičemž jeho kalendář patří k těm nejzaplněnějším.

V kapele už nepůsobí žádný ze zakládajících členů, proto mi ani členové kapely nepomohli s dilematem, zda Sifon vznikl v roce 1978, nebo až v roce dalším. Ostatně, i proto je tento článek zveřejněn na přelomu roku. Zakládajícími členy byli zpívající kytarista Bohumil Sluka, basový kytarista Jan Pfalcer, klávesák Zdeněk Hanzar a bubeník Ivo Štrunc. Muzikanti se v kapele střídají, za několik let už funguje sestava, která dala Sifonu jeho nezaměnitelný ksicht, kterým je proslulý dodnes. Tím je výrazná melodika, typická energičnost, údernost a hitovost skladeb, propracované vícehlasé vokály, ale především precizní pódiové výkony, které naplní energií ty, kteří paří pod pódiem, a vtáhnou je do děje. Opomenuta nesmí zůstat ani virtuosní kytarová hra. Bohumila Sluku uvádí jako svůj vzor mnoho muzikantů, kteří začali své hudební působení v druhé polovině 80. let, ani jeho pozdější nástupci (Daniel Dobiáš a Tomáš Navrátil) nezůstali této pověsti nic dlužni. Tehdy Sifon tvoří bubeník Jiří Vébr, baskytarista Miroslav Zelenka, kytaristé Bohumil Sluka a Václav Šelmát, klávesista Michal Vaněk a známý plzeňský zpěvák Zdeněk Jakubec. Všichni členové se více či méně prosazují i jako komponisté, z té doby pocházejí skladby jako Bazar snů, Léto 86, Nejsi na kolenou,  Bláznivej svět, Cizinec, Čaj o páté, Šedivej den, Vem to na vědomí a spousta dalších, které se střídavě vytrácejí a zase vracejí do repertoáru.

V roce 1988 je píseň Nejsi na kolenou vydána Supraphonem na jedné straně singlu (na druhé je Vizáž od brněnského Titanicu). V té době vznikají i další rozhlasové nahrávky, přičemž Toulavá sehrála i v rádiu v USA, další dvě sklaby byly ke slyšení třeba v Německu. Kapela má našlapené sály v celých západních Čechách. K zajímavé akci došlo několikrát v Kozojedech na Plzni - severu, kde členové Sifonu posíleni o svou techniku, nastupovali v odpoledních sobotních hodinách k fotbalovému utkání proti místnímu Sokolu, aby pak večer rozproudili zábavu na pódiu. Na přelomu 80. a 90. let dochází k několika personálním změnám, nejprve odchází Zdeněk Jakubec, o jehož pěvecké party se podělili Václav Šelmát a Michal Vaněk, oba rovněž excelentní a nezaměnitelní zpěváci. Z tohoto období pocházejí skladby jako Rockový svět, Lady nebo Jaro je v nás. Později s bigbítem končí i Miroslav Zelenka a Bohumil Sluka. Na jejich místo přicházejí Daniel Dobiáš a Roman Hejný z kaznějovské skupiny Expander, ve které mimochodem působili se současným kytaristou Kreysonu - Radkem Krocem.

Tyto změny však Sifon nezastavují, spíše naopak. V roce 1991 vydává kapela své debutové album Sto hříchů, které vyšlo ještě na gramofonové desce. Ve stejné sestavě se točí i následující album Soudnej den z roku 1993. Na Generaci, která vyšla roku 1996, nahradil Dana Dobiáše, odcházejícího do Kečupu, nový kytarista Tomáš Navrátil. V roce 1999 bylo vydáno cédéčko s archivními nahrávkami z 80. let, doplněné jedním bonusem. Dalším zářezem v kapelní diskografii jsou Akta X, která vyšla v roce 2001. Že je studna repertoáru Sifonu nevyčerpatelná, o tom svědčí další album Čas z roku 2006, které obsahuje

pomalé skladby z předcházejících dekád. Zatím posledním albem je Sifon 2007, kde už nejsou ke slyšení klávesy, neboť Michal Vaněk se odešel věnovat svému novému projektu.

Po celou dobu své existence Sifon nepřetržitě hraje po celých západních Čechách. Na konec nemyslí, naopak má smělé plány do budoucna, ve kterých je i natočení prvního DVD, což je plánováno na rok 2009. Poslední personální změnou je příchod klávesisty Miloslava Orcígra ze skupiny Turbo. 

 

Rok 2014 přináší nepříjemné zprávy. Skupinu Sifon opouští hned tři hráči a to : Tomáš Návratil (kytara, zpěv) Roman Heiný (basová kytara, zpěv) Miloslav Orcígr (klávesové nástroje, zpěv)  a ti putují do své nové skupiny. Jiří Vébr a Václav Šelmát mají před sebou tedy plné ruce práce. Musí ustálit novou sestavu a sezkoušet celý repertoár.